Благородни метали, основни и леки метали

Думата “метал” идва от древногръцки. Най-ранния познат метал използван от човечеството е злато, което е намерено в испански пещери и датира от късния палеолит (40 000 пр.н.е). Благородните или ценните метали са редки метални химични елементи, които имат силен блясък на повърхността, по-меки и ковки от другите метали и правят по-малко химични реакции от повечето други елементи, като икономическата им стойност е висока заради рядкостта им. Физическите характеристики на металите като златото и среброто се описват както следва:
– Пластичност: металът може да бъде огъван обработван без да се чупи
– Ковкост: Металът може да бъде компресиран, деформиран или навиван
– Еластичност: Металът позволява изтегляне и издължаване
Благородните метали включват: злато, сребро, и групата на платината, която се състои от платина, паладий, родий, иридий, осмий и рутений. Тези метали са считани за благородни основно заради резистентността им на корозия и оксидация, както и химичната им стабилност. Ценят се заради рядкостта си в природата и заради приложението им в бижутерията и изящните изкуства.
Основни метали: Базовите метали намиращи се в голямо изобилие в природата включват: алуминий, мед, олово, никел, цинк, калай.
Леки метали: Това са метали с ниска плътност и тежест. Тези метали включват: алуминий, магнезий и титан.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Материали за боди пиърсинг

Има много различни материали, от които може да бъде направена пиърсинг бижутерия. Това са разнообразни вещества, включващи метали, стъкло, пластмаси и органични съединения. Някои от материалите притежават различни степени на качество. Когато слагате нещо върху или през своята кожа, това е не само въпрос на украса, а и въпрос на здраве и безопасност. Някои материали са по-благоприятстващи оздравяването на нов пиърсинг, докато други се препоръчват само за отдавна пробити места или за временно носене. Важно е да се запознаете с вариантите за избор, които имате преди да закупите бижу за пиърсинг, тъй като не всички са еднакви.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Mokume Gane изумителната техника на японските бижутери

mosaic-cuffs-pair.jpgВ представите на мнозина днес Япония е преди всичко страната на самураите, чайната церемония и изкуството за редене на цветя – икебаната. И това е нормално – тези традиции са част от екзотиката на Страната на изгряващото слънце – такава, каквато я знаем от романите и филмите. Японската цивилизация обаче се слави и с един стар занаят, прецизността и изобретателността на който и днес будят благородна завист и възхищение – бижутерията.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Злато – любопитни факти II

Ако всичкото злато на света бъде преработено в златна нишка, колко дълга би била тя?
Ако нишката е с диаметър 5 микрона (най-тънката, която може да бъде изработена), тя би описала земята приблизително 7,2 млн. пъти.

Колко е голям един тон злато?
Златото се мери в тройунции (31,1035 гр). При плътност на златото 19,32 гр/кв. см една тройунция би имала обем 1,64 кв. см. Следователно един метричен тон би имал обем от 51,760 кв. см, което е еквивалент на куб със страна 37,27 см.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Бижутата от “Дяволът носи Прада”

JUVELLA ви представя за втори път творчеството на дизайнерите от Me&Ro (Ню Йорк), чиито бижута красят актрисата Ан Хатауей („Планината Бробек”, „Дневниците на Принцесата”) във филма “Дяволът носи Прада”, базиран на едноименната книга. В него Ан Хатауей играе ролята на Андреа Сакс – току що отворила очите си за света на модата асистентка на главната редакторка на въображаемото списание Runway – Миранда Прийстли. Главната героиня се появява носейки 10 каратов златен медальон и обеци от колекцията „Цветето на Гейшата”, съчетан с елегантен златен пръстен с перли.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува: