Още за златото

zlato

Златото очарова и приковава човешкото внимание от зората на цивилизацията. То е открито и познато още от праисторически времена. Тъй като златото се среща в природата в самороден вид, можем да предположим, че то е билo първият метал, който се е използвал за ритуали и накити. Златни предмети са намерени в археологическите разкопки от най-древни цивилизации, датиращи от преди повече от 5000 години. Златото винаги е било използвано като мярка за ценност. Още 1500 г. преди Христа, златото се е наложило като парично средство за международна търговия и най-ранните известни монети (от злато) в света датират от около 670 г. преди Христа. През 1922 г. беше открита непокътната гробницата на младия фараон Тутанкамон. В нея археолозите намериха най-голямата колекция от злато и бижута в света. Изработката на златото на Тутанкамон говори за доста напредничава златарска техника на египтяните през второто хилядолетие пр. Хр.  Алхимиците правят опити да превърнат обикновени вещества например олово – в злато. Вярвало се е, че правилното взаимодействие с чудотворното вещество, наречено “Философски камък”, може да превърне всичко в злато. Въпреки че алхимиците не успяват в опитите си, те провокират интереса на останалите към взаимодействието на веществата, което слага началото на съвременната химия. Дълго преди испанците начело с Колумб да стъпят на Новата земя, народите населявали Северна и Южна Америка, произвеждали невероятно сложни предмети от злато и демонстрирали високо ниво

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Благородни метали, основни и леки метали

Думата “метал” идва от древногръцки. Най-ранния познат метал използван от човечеството е злато, което е намерено в испански пещери и датира от късния палеолит (40 000 пр.н.е). Благородните или ценните метали са редки метални химични елементи, които имат силен блясък на повърхността, по-меки и ковки от другите метали и правят по-малко химични реакции от повечето други елементи, като икономическата им стойност е висока заради рядкостта им. Физическите характеристики на металите като златото и среброто се описват както следва:
– Пластичност: металът може да бъде огъван обработван без да се чупи
– Ковкост: Металът може да бъде компресиран, деформиран или навиван
– Еластичност: Металът позволява изтегляне и издължаване
Благородните метали включват: злато, сребро, и групата на платината, която се състои от платина, паладий, родий, иридий, осмий и рутений. Тези метали са считани за благородни основно заради резистентността им на корозия и оксидация, както и химичната им стабилност. Ценят се заради рядкостта си в природата и заради приложението им в бижутерията и изящните изкуства.
Основни метали: Базовите метали намиращи се в голямо изобилие в природата включват: алуминий, мед, олово, никел, цинк, калай.
Леки метали: Това са метали с ниска плътност и тежест. Тези метали включват: алуминий, магнезий и титан.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Бяло Злато

пръстен от бяло злато
Брачка халка от бяло злато

Повечето хора се интересуват как се познава бялото злато и какви характеристики има. Златото е метален елемент който е жълт на цвят. Златото и медта са единствените метали, които има цвят различен от бяло или сиво. Когато купувате златни бижута те обикновено са сплав, като съдържанието на злато се изразява в карати. 24 карата е чистото злато. 18 карата е сплав с 18 части чисто злато и 6 части други метали. 14 карата е сплав с 14 части чисто злато и 10 части други метали. Каратите могат да бъдат изразени и като част от хиляда, като чистото злато е 999.99, 18К е 750, а 14К е 585. Като цяло златните сплави имат равни части мед и сребро. Например в 18К злато има 3 части мед и 3 части сребро от 24-те части.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Материали за боди пиърсинг

Има много различни материали, от които може да бъде направена пиърсинг бижутерия. Това са разнообразни вещества, включващи метали, стъкло, пластмаси и органични съединения. Някои от материалите притежават различни степени на качество. Когато слагате нещо върху или през своята кожа, това е не само въпрос на украса, а и въпрос на здраве и безопасност. Някои материали са по-благоприятстващи оздравяването на нов пиърсинг, докато други се препоръчват само за отдавна пробити места или за временно носене. Важно е да се запознаете с вариантите за избор, които имате преди да закупите бижу за пиърсинг, тъй като не всички са еднакви.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Mokume Gane изумителната техника на японските бижутери

mosaic-cuffs-pair.jpgВ представите на мнозина днес Япония е преди всичко страната на самураите, чайната церемония и изкуството за редене на цветя – икебаната. И това е нормално – тези традиции са част от екзотиката на Страната на изгряващото слънце – такава, каквато я знаем от романите и филмите. Японската цивилизация обаче се слави и с един стар занаят, прецизността и изобретателността на който и днес будят благородна завист и възхищение – бижутерията.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува: