Цветът на диамантите

1937310588_1adcd805d4.jpg

Снимка: Hausel, W. D., 1998, Diamonds and Mantle Source Rocks in the Wyoming Craton With a Discussion of Other U.S. Occurrences: Wyoming Geological Survey Report of Investigations 53, 93 p.

Четири основни компонента се взимат под внимание, когато се определя качеството и стойността на един диамант – цвят, шлифовка, чистота и карат. Действайки като призма, диамантът може да разлага светлината на спектър от цветове и да я отрази във вид на ярки отблясъци. Точно както при оцветеното стъкло, цветът в диаманта действа като филтър и ограничава спектъра на отразения цвят.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Защо бижутата оцветяват кожата ми?

Случвало ли ви се е златото или някой друг материал да оставя зеленикави или черни следи по кожата ви? Почти всеки, който носи бижута се е сблъсквал с това. Въпреки че повечето хора са алергични към определени материали, в повечето случаи оцветяването не е причинено от алергия – то е реакция между кожата и металите, използвани в направата на бижуто, особено когато то е в контакт с места, които се потят.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Древно-тракийски бижута

tr9.JPGПреди известно време с нас се свързаха Неда и Ина Малчеви, с желанието да публикуване техния проект за изработка на бижута с древно-тракийски елементи. Тъй като тяхната работа ни впечатли и бихме искали повече хора да имат възможността да я видят, ние изпълняме желанието им. Двете момичета са завършили Русенския университет “Ангел Кънчев” със специалност “Инженерен дизайн” и проектът всъщност е тяхната дипломна работа, но те имат желанието да го доразвият и реализират на практика. Представяме ви част от тяхната колекция и им пожелаваме успех!

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Перидот

364104698_2833935a93.jpg

Снимка: Jason Presser

Перидотът е древен и все пак, понастоящем, много популярен скъпоценен камък. Толкова е стар, че може да бъде намерен даже в египетската бижутерия от ранното второ хилядолетие пр. Хр.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Волфрам – тежкият метал

titanium-rings_1980_14661295.jpg

Снимка: Titanium-Jewelry.com

Името на елемента волфрам е въведено през 1779 г. от Петер Улфе, който се е занимавал с изследването на волфрамит. Другото име на този метал е тунгстен и на шведски и датски означава „тежък камък”.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува: