Mokume Gane изумителната техника на японските бижутери

mosaic-cuffs-pair.jpgВ представите на мнозина днес Япония е преди всичко страната на самураите, чайната церемония и изкуството за редене на цветя – икебаната. И това е нормално – тези традиции са част от екзотиката на Страната на изгряващото слънце – такава, каквато я знаем от романите и филмите. Японската цивилизация обаче се слави и с един стар занаят, прецизността и изобретателността на който и днес будят благородна завист и възхищение – бижутерията.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Злато – любопитни факти II

Ако всичкото злато на света бъде преработено в златна нишка, колко дълга би била тя?
Ако нишката е с диаметър 5 микрона (най-тънката, която може да бъде изработена), тя би описала земята приблизително 7,2 млн. пъти.

Колко е голям един тон злато?
Златото се мери в тройунции (31,1035 гр). При плътност на златото 19,32 гр/кв. см една тройунция би имала обем 1,64 кв. см. Следователно един метричен тон би имал обем от 51,760 кв. см, което е еквивалент на куб със страна 37,27 см.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Любопитни факти за златото – част I

Какво представлява златото и защо се бележи със символа Au?
Златото е рядък метал с точка на топене 1064 градуса по Целзий и точка на кипене 2808 градуса. Химичният му символ Au е съкращение от латинската дума за злато Aurum, което, буквално преведено, означава светла зора – Glowing Down. Златото има няколко основни качества, които го правят полезно за човечеството през вековете. Сред най-големите му предимства са отличната му проводимост и неспособността му да взаимодейства с вода и кислород.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува: