Турмалин – любопитни факти

Как да разпознаем истинския турмалин? Какви са неговите характеристики и други интересни факти ще откриете в следващите редове. Има turmalinважни причини, за да предпочетете турмалина пред останалите скъпоценни камъни. Турмалинът притежава много широк спектър от цветове, включително червено, розово, жълто, зелено и синьо. Древните Египтяни са вярвали, че скъпоценният камък е придобил тази пъстрота от багри, като е попил в себе си всички цветове на дъгата по-дългия си път от центъра на Земята до повърхността й. Турмалинът е получил названието си от сингалската дума „tura mali”–разноцветен ( или камък със смесени цветове). Много от турмалините имат два цвята единият видим на дневна, а другият – на изкуствена светлина. Големи находища на турмалин са открити в Бразилия, Южна Африка и Шри Ланка.
Който и да ви е любимия цвят камък, може да сте сигурни, че ще откриете турмалин в такъв цвят.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Гранат

granatУпотребата на гранат в бижутерията датира от зората на цивилизацията. Гранати са били използвани от бронзовата епоха в Европа до древен Египет. За над 5000 години граната е познат и ценен от човека. Приликата на граната с нар дава и неговото име. На латински гранатус означава зърно или семе. По света древните общества вярват че граната камъка на огъня и просветлението. Легендата твърди че Ной е закачил гранати да осветяват пътя му както и коридорите. Друга легенда разказва за стара жена, която намира ранена птичка и я прибира у дома да се грижи за нея. Един ден птичката отлита и се връща с гранат за благодарност. Жената го поставила до леглото си, и когато се събудила през нощта видяла, че граната свети.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Аметист – легенди, факти и информация

ametistИмето на аметиста произлиза от гръцкото “аметистос”, което означава “не пиян”. Легендата за аметиста произлиза от древногръцкия мит. Дионис, богът на виното в бил обиден от обикновен човек, който му отказал признание. Вбесен той забелязва млада девица наречена Аметист. Девойката била на път да отдаде почит на богинята Диана. След като бог Дионис я пленил, девойката се помолила за помощ на Диана. Богинята виждайки, какво може да се случи на девицата я превръща в кварц за да я защити от гнева на Дионис. Тогава Дионис разбрал какво е причинил проплакал върху камъка сълзи от вино и така се появил аметиста. Пурпурното е цвят на кралските особи и аметиста е служил за символ на благородничество и е бил обожаван от много монарси през времето. Вярвало се е, че аметиста притежава голяма сила. Леонардо Да Винчи е писал, че аметиста има власт за защитава от зли мисли и да увеличава интелигентността.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Цветовете на диамантите

цветни диамантиЕстествено цветните диаманти са много редки и червените диаманти са най-редките от всички – повечето бижутери едва ли са виждали такива. Диамантите с естествено червен цвят са изключително търсени и имат едни от най-високите цени за карат. Когато хората мисля за диаманти те най-често си представят безцветен камък. Освен червените диаманти има и сини диаманти, розови диаманти, черни диаманти, зелени диаманти, оранжеви диаманти, жълти диаманти, кафяви диаманти и дори диаманти определяни като цвят шампанско или коняк. В бижутерските среди вниманието към цветните диаманти се повишава. Те стават и все по търсени от потребителите.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува:

Александрит (Chrysoberyl) – камъкът на руските императори

aleksandritИзточници: Бразилия, Бирма, Индия, Мадагаскар, Русия, Танзания и Зимбабве
Камък на месец : Юни

Ултра-редкият скъпоценен камък александрит, наречен още Царски камък, дължи името си на руския цар Александър Николаевич II ( управлявал Русия от 1855 до 1881). Има свидетелства за находища на   aлександрит покрай бреговете на река Токовая, в изумрудените мини на Екатеринбург, който е разположен по протежение на източните склонове на Уралските планини в Свредловска област, Русия. Александрита е разновидност на минерала кризоберил, който е обикновено от прозрачен до полупрозрачен, като някои камъни имат особени рефлекторни качества. Скъпоценния камък има уникалната способност да променя цвета си, като това се дължи на промените в цветовата температурата на заобикалящата светлина.

Continue Reading

Това също може да ви заинтересува: